Rodaczanki na Małopolskim Festiwalu Smaku w Miechowie

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
9 lipca 2018

W niedzielę w pięknej scenerii rynku w Miechowie odbył się Małopolski Festiwal Smaku, na którym zgromadziło się wielu wystawców. Wśród nich obecne było Koło Gospodyń Wiejskich w Rodakach, jako jedyny reprezentant naszej gminy zaproszony na festiwal przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Zadaniem, jakie postawiono paniom z KGW, był pokaz kiszenia kapusty w beczce, w formie warsztatów dla dzieci oraz pokaz gotowania i degustacja zalewajki. Kapusta pochodziła oczywiście z „zagłębia kapuścianego” czyli okolic Miechowa. Beczkę i inne rekwizyty zabrano z Rodak, główny ubijający, a właściwie depczący kapustę w beczce to nasz mieszkaniec, Mieczysław Binek. Kapustę siekały panie z KGW.  Cały proces kiszenia kapusty relacjonował konferansjer i równocześnie prowadzący w TVP program kulinarny - Andrzej Polan, który prowadzi w Warszawie restaurację, pracuje dla telewizji prowadząc programy kulinarne, ale często przebywa w Małopolsce, odwiedza w gminie Klucze rodzinną miejscowość - Kwaśniów Dolny – informuje Halina Ładoń z Rodak, radna Gminy Klucze.

Drugim pokazem, którego autorkami były Rodaczanki, było przygotowanie w 20-sto litrowym garnku zalewajki, tradycyjnej zupy gotowanej bardzo często przez gospodynie w regionie, w którym mieszkamy, a więc na pograniczu dawnej Galicji i Śląska. Przygotowaniom poszczególnych etapów towarzyszył również Andrzej Polan – ekspert kulinarny, który bardzo wysoko ocenił profesjonalizm rodackich kucharek.

Przygotowane produkty błyskawicznie znalazły się w ogromnym garze. W ciągu ok. 70 minut zalewajka była gotowa. Niestety nie wystarczyło dla wszystkich, a wydano ponad 100 porcji. Dobrze, że w porę przyszedł do stoiska Rodaczanek i spróbował tej wyśmienitej zalewajki marszałek województwa Wojciech Kozak oraz burmistrz Miechowa – relacjonuje Halina Ładoń.

Bardzo sympatycznym akcentem na zakończenie pobytu na Festiwalu Smaku w Miechowie było wykonywanie wianków przez Rodaczanki na stoisku. Wianki z gałązek lipy, ozdobione kwiatami, były bardzo efektowne. Tak bardzo się podobały, że bardzo szybko zostały wszystkie wydane paniom, które tego dnia odwiedziły rynek w Miechowie i stoisko KGW Rodaki.

Podczas prezentacji koło z Rodak rozdawało materiały promocyjne i zapraszało do odwiedzin naszej gminy.

Sołectwo Rodaki na Festiwalu Smaku w Miechowie reprezentowało 14 pań z KGW w pięknych regionalnych strojach, 2 panów oraz sołtys i radna wsi Rodaki. Wyjazd odbywał się na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA: http://www.rodaki.pl

 (fot. Barbara Wojnar)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-07-09
Data publikacji:2018-07-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:1049