11 listopada w Bogucinie Dużym – pokaz filmowy i pieśni patriotyczne

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
6 listopada 2018

11 listopada w świetlicy w Bogucinie Dużym będzie można zobaczyć pierwszy film fabularny nakręcony na ziemiach polskich w czasie zaborów, w 1908 roku, którego scenariusz oparto na wydarzeniach w Wielkopolsce (strajk we Wrześni i protest Drzymały). W programie uroczystego spotkania będą też pieśni patriotyczne.

Stowarzyszenie „Wszyscy razem” w Bogucinie Dużym zaprasza w niedzielę 11 listopada na godzinę 15.00 do budynku remizy OSP na uroczysty event z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W programie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz pokaz najstarszego polskiego filmu fabularnego (z 1908 roku) pt. „Pruska kultura”.

Producentem tego historycznego filmu był właściciel warszawskiego Iluzjonu, mieszczącego się przy ulicy Marszałkowskiej 118. Według relacji prasowych rosyjskie władze administracyjne zabroniły w tamtym czasie wyświetlania filmu w Warszawie. Pokazywano go natomiast za granicą, m.in. w Rosji, we Francji i we Włoszech. Jego fabuła nawiązuje do autentycznych wydarzeń z Wielkopolski: do strajku polskich dzieci we Wrześni i do protestu wielkopolskiego chłopa Michała Drzymały, który nie otrzymawszy od władz pruskich zgody na budowę domu na własnej ziemi, zamieszkał w wozie cyrkowym.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie W Bogucinie Dużym zostanie pokazany pierwszy polski film fabularny z 1908 roku

    W Bogucinie Dużym zostanie pokazany pierwszy polski film fabularny z 1908 roku

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-11-06
Data publikacji:2018-11-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:580