Tablica upamiętni dzielną Dunkę z Jaroszowca

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
10 kwietnia 2017

28 kwietnia w Jaroszowcu odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Annę Mogensen, Dunkę urodzoną w Polsce, przed wojną mieszkankę Jaroszowca, Damę Orderu Virtuti Militari. 

 

W czasie II wojny światowej Anna Mogensen (Lone, jak nazywano ją w domu rodzinnym) była działaczką duńskiego ruchu oporu, a później także polskiej organizacji wywiadowczej o kryptonimie „Felicja”. Z ostatnim dowódcą tej organizacji, por. Lucjanem Masłochą, Anna wzięła ślub (oboje zginęli rozstrzelani przez Niemców).

Tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta 28 kwietnia o godz. 14.00 na ulicy Kolejowej 15. Zawiśnie na ścianie domu, w którym niegdyś mieszkała Anna Mogensen. Następnie o godz. 15.30 w Domu Kultury „Hutnik” w Jaroszowcu odbędzie się widowisko teatralne poświęcone bohaterce wydarzenia.

W kolejnym dniu, 29 kwietnia zaplanowano spotkanie z Marią Małaśnicką-Miedzianogórą, autorką książki pt. „Róże dla Lone. Za wolność Polski i Danii (1939-1945)”. Spotkanie odbędzie się w bibliotece w jaroszowieckim Domu Kultury.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Anna

    Anna "Lone" Mogensen

  • Powiększ zdjęcie Zapraszamy na uroczystości związane z odsłonięciem tablicy

    Zapraszamy na uroczystości związane z odsłonięciem tablicy

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-04-10
Data publikacji:2017-04-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:2031