Gmina Klucze

V Piknik Historyczny JURA 1914!

5 września 2018

Już po raz piąty w Krzywopłotach podczas pikniku historycznego JURA 1914 będziemy mieli okazję zobaczyć inscenizację bitwy legionistów polskich. Tegoroczna edycja pikniku odbędzie się 15 września. Piknik Historyczny Jura 1914 otrzymał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także patronaty honorowe: Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka.

Obchody w Krzywopłotach rozpoczną się o godz. 14.00 od przemarszu uczestników wydarzenia wraz z pocztami sztandarowymi i reprezentacją grup rekonstrukcji historycznej na miejsce uroczystości, pod Dom Ludowy, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje gości i gospodarzy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w 1914 roku polskich legionistów.

Po części oficjalnej nastąpi program artystyczny, a najciekawszym punktem pikniku będzie inscenizacja bitwy z 1914 roku. Tak jak podczas poprzednich edycji, wezmą w niej udział rekonstruktorzy odtwarzający wojska dwóch zaborców i polskich legionistów.

Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez krakowski oddział Instytutu pamięci Narodowej, zatytułowana „Dla ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego”. Ponadto od godzin południowych będzie można zwiedzać obóz wojskowy przygotowany przez rekonstruktorów.

Na wydarzenie zapraszają: Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach, Sołtys  i Rada Sołecka Krzywopłot.

Na piknik została przyznana dotacja z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2018 roku pn. „Mecenat Małopolski”. Wnioskodawcą projektu było Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Beneficjentem dotacji jest Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach, współorganizator wydarzenia.  

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zapraszamy na Piknik Historyczny JURA 1914

    Zapraszamy na Piknik Historyczny JURA 1914

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-05
Data publikacji:2018-09-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:1632