Na szczyt po marzenia dla podopiecznych fundacji

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
30 stycznia 2019

Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zorganizował już kilka wypraw wysokogórskich, których celem była pomoc fundacjom działającym na rzecz osób niepełnosprawnych, w szczególności dzieci. Teraz planuje wejść na Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu, aby wspomóc Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które będzie prowadzić w Kluczach „Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin”.

W przeszłości Robert Wójcicki wspierał w podobny sposób m.in. krakowską fundację „Mam Marzenie”, działającą na rzecz dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Dla marzeń fundacji i jej podopiecznych zorganizował wspólnie z Krzysztofem Banasiem wyprawę górską, wziął także udział w biegu charytatywnym.

Staram się w ten sposób zwracać uwagę społeczeństwa na osoby niepełnosprawne, które wraz ze swoimi rodzinami w życiu codziennym mają swoje "Everesty", niejednokrotnie trudniejsze od moich wypraw – mówi Robert Wójcicki.

W tym roku chciałby zorganizować wyprawę, której celem będzie wsparcie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Wolbromiu i realizowanego przez stowarzyszenie pożytecznego przedsięwzięciam, czyli utworzenia w Kluczach „Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin”.

Tej wyprawie chciałbym nadać nazwę Klucze-Elbrus Expedition 2019. Mam nadzieję, że dzięki temu przyczynię się do zwrócenia uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych i pomogę zdobyć dodatkowe fundusze na działalność przyszłego centrum – mówi inicjator wyprawy.

Partnerem wyprawy jest Gmina Klucze, która od początku wspierała pomysł utworzenia w Kluczach centrum, mającego ułatwić codzienne życie rodzin i osób dotkniętych niepełnosprawnością. W 2015 roku Gmina Klucze przekazała na ten cel w formie użyczenia budynek po byłym Zespole Szkół (obecnie obiekt jest przebudowywany na potrzeby działalności centrum).  Robert Wójcicki będzie zdobywał Elbrus w odzieży, na której będą widnieć emblematy promujące gminę oraz nazwa wyprawy - KLUCZE-ELBRUS EXPEDITION 2019.

Wyjście na Elbrus będzie kolejną górską przygoda Roberta Wójcickiego, inicjatora akcji charytatywnych. Wśród swoich dokonań ma m.in. zdobycie alpejskich szczytów - Mont Blanc (4810 m n.p.m.) i Grossglockner (3798 m n.p.m.) oraz wejście na Kazbek (w Kaukazie 5033 m n.p.m). Dojechał ponadto fiatem 126 p w Alpy Włoskie w ramach projektu „Małym Fiatem w Duże Góry” i zdobył tam szczyt Piramida Vincent ( 4215 m n.p.m.). W ubiegłym roku na swój sposób uczcił 100. Rocznicę odzyskania niepodległości – wchodząc na tatrzańskie Rysy z flagą Polski. Były też niezwiązane z górami wyprawy, między innymi przejście linii brzegowej Bałtyku od granicy z Niemcami do granicy z Rosją (540 km w 9 dni) i przejechanie rowerem w trzy dni z Klucz do Gdańska. Jak mówi, każde z tych przedsięwzięć  łączył z pomocą dla osób, które jej potrzebują - niepełnosprawnym i chorym.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie Robert Wójcicki już kilkakrotnie uczestniczył w wyprawach, aby wesprzeć fundacje zajmujące się m.in. chorymi dziećmi

    Robert Wójcicki już kilkakrotnie uczestniczył w wyprawach, aby wesprzeć fundacje zajmujące się m.in. chorymi dziećmi

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-01-30
Data publikacji:2019-01-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:2971