Informacja o lokalizacji punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na obszarze Powiatu Olkuskiego.
Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Gminie Klucze – prowadzony będzie przez radców prawnych wskazanych przez Okręgową Izbą Radców Prawnych w Katowicach.
Punkt zlokalizowany jest w siedzibie Urzędu Gminy Klucze, ul. Partyzantów 1.
Harmonogram: poniedziałek - piątek 8:30 do 12:30.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Gminie Olkusz – prowadzony na podstawie porozumienia zawartego z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Katowicach, udzielającym porad prawnych jest radca prawny. Punkt zlokalizowany jest w Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu, al. 1000-lecia 15c, pok. nr 7. Harmonogram: poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 7:00 – 11:00, wtorki od 11.00 do 15.00.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Gminie Wolbrom i Gminie Trzyciąż– prowadzony na podstawie porozumienia z Okręgową Radą Adwokacką w Katowicach, udzielającym porad jest adwokat. Punkt zlokalizowany jest:
- w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wolbromiu, ul. Skalska 20 Harmonogram: poniedziałki i piątki – od 8.00 do 12.00 oraz we wtorki i czwartki od godz. 11.00 do 15.00;
- w siedzibie Urzędu Gminy Trzyciąż, Trzyciąż 99 – środy od godz. 8:00 do godz. 12:00
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Gminie Bukowno – prowadzony będzie przez adwokatów wskazanych przez Okręgową Radą Adwokacką w Katowicach.
Punkt zlokalizowany jest w budynku Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Bukownie, ul. Kolejowa 3, pokój nr 21.
Harmonogram: poniedziałki i środy w godzinach od 14:00 do 18:00 (a w okresie wakacyjnym tj. od 27.06 – 31.08.2020 od godz. 12:00 do 16:00) oraz we wtorki, czwartki i piątki od godz. 8:00 do 12:00.
Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, mediatora?
Jesteś w trudnej życiowej sytuacji: potrzebujesz pomocy w rozłożeniu długu na raty, w spłacie pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego?
Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego lub mediacji.
Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?
Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
3a) nieodpłatną mediację, lub
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Wzór tego oświadczenia określa załącznik nr 1 do ustawy.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
2) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
3) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
4) przeprowadzenie mediacji;
5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Zgłoszenia na wizyty w zakresie nieodpłatnych porad prawnych (nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego) pod numerem telefonu: +48 32 647-88-60 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-10:00.
Więcej informacji na stronie: Starostwa Powiatowego w Olkuszu.
Ilość wyświetleń: 4332
Nieodpłatna pomoc prawna
Odsłuchaj
Powrót
DLA MIESZKAŃCÓWSystem Informacji PrzestrzennejMałopolska Infrastruktura Informacji PrzestrzennejGeoportal Infrastruktury Informacji PrzestrzennejPlan Zagospodarowania Przestrzennego MPZP https://sip.gison.pl/kluczeMPZP https://klucze.e-mpzp.pl/ MPZP-Zarządzenia, Informacje, WnioskiMPZP - Geotiff i legendyOchrona środowiskaGospodarka odpadamiZbiorniki bezodpływoweAzbestZgłaszanie szkód w uprawach rolnych Interwencje w sprawie odpadów w Kluczach-OsadzieZaplecze Sportowe i RekreacyjneZdrowieOśrodki ZdrowiaDyżury pracy aptekProfilaktyka uzależnieńPodatkiNieodpłatna Pomoc Prawna