Gmina Klucze

Będą nowe mieszkania w gminie Klucze w ramach SIM

4 maja 2021

30 kwietnia w Jędrzejowie Gmina Klucze zawarła umowę o powołaniu spółki Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM), która zrealizuje m.in. na terenie naszej gminy budowę mieszkań o umiarkowanym czynszu z możliwością wykupu na własność. Na utworzenie spółki, a częściowo także na koszty zabudowy, gminy otrzymały wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. 

Spółkę tworzą: Krajowy Zasób Nieruchomości - Państwowa Osoba Prawna oraz gminy: Zawiercie, Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów i Staszów.

Celem spółki będzie budowa mieszkań o umiarkowanym czynszu z możliwością wykupu na własność. Wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla każdej gmin wynosi 3 mln zł. To kwota na tworzenie spółki, a w części także na pokrycie kosztów związanych z powstaniem mieszkań, takich jak uzyskanie pozwoleń czy projekt. Gmina otrzyma jeszcze Grant z Funduszu Dopłat na partycypację w budowie mieszkań o niskim czynszu. Dotacja ta pokryje do 35% kosztów inwestycji. Planujemy wybudować 52 mieszkania w Jaroszowcu o pow. ok. 54 metrów kwadratowych każde – informuje Wójt Gminy Klucze Norbert Bień.

Na potrzeby budowy Gmina Klucze przekaże do spółki aportem dwie działki w Jaroszowcu, które w Miejscowym Planie Zagospodarowania są przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne.

Będzie to pierwsze takie zadanie realizowane przez Gminę Klucze w jej 30-letniej działalności. Dzięki temu nie tylko powstaną nowe miejsca pracy związane z realizacją budowy, ale będzie to także odpowiedź na zapotrzebowanie na nowe mieszkania – mówi wójt Norbert Bień.

Mieszkania, które zlokalizowane będą w Jaroszowcu mają zostać wybudowane do 2028 roku.

Czym jest SIM?
Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Finansowanie SIM-ów:
Preferencyjny kredyt dla SIM udzielany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla gmin, które tworzą spółki przewidziane jest wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – 3 mln zł na tworzenie nowej spółki (a w przypadku działającej spółki – do 10% wartości kosztów planowanej inwestycji mieszkaniowej). Gminy otrzymują także Grant z Funduszu Dopłat na partycypację w budowie mieszkań o niskim czynszu – grant ten wynosi do 35% kosztów inwestycji.

Kto będzie mógł korzystać z mieszkań SIM?
Mieszkania SIM będą mogły wynajmować osoby spełniające kryteria dochodowe określone ustawowo (limity są różne dla poszczególnych województw), nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Wójt Gminy Klucze Norbert Bień podpisał w Jędrzejowie umowę o powołaniu Spółki Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM)

  Wójt Gminy Klucze Norbert Bień podpisał w Jędrzejowie umowę o powołaniu Spółki Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM)

 • Powiększ zdjęcie Wstępna wizualizacja nowych mieszkań

  Wstępna wizualizacja nowych mieszkań

 • Powiększ zdjęcie Przedstawiciele nowo utworzonej spółki Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

  Przedstawiciele nowo utworzonej spółki Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

 • Powiększ zdjęcie Mieszkania będą zlokalizowane będą w Jaroszowcu

  Mieszkania będą zlokalizowane będą w Jaroszowcu

 • Powiększ zdjęcie W ramach SIM powstaną 52 mieszkania niskoczynszowe o pow. ok. 54 m kw.

  W ramach SIM powstaną 52 mieszkania niskoczynszowe o pow. ok. 54 m kw.

 • Powiększ zdjęcie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne (grafika: gov.pl)

  Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne (grafika: gov.pl)

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-04
Data publikacji:2021-05-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:386