Ilość wyświetleń: 124

Ochrona cennego przyrodniczo obszaru Pustyni Błędowskiej oraz jego promocja - etap II


Odsłuchaj

Powrót


Tytuł projektu: Ochrona cennego przyrodniczo obszaru Pustyni Błędowskiej oraz jego promocja - etap II

Numer projektu: FEMP.08.14-IZ.00-0021/23

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027:

Priorytet 8 Fundusze europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej Działanie 8.14 Transformacja klimatyczna

Typ projektu B Ochrona przyrody i różnorodności biologicznej

Projekt współfinansowanych ze środków UE w kwocie: 2 951 225,49 zł

Całkowita wartość projektu: 3 472 029,99 zł

Cel główny projektu: Zachowanie i kompleksowa ochrona, cennych dla Unii Europejskiej siedlisk przyrodniczych, tworzących unikalny na skalę europejską ekosystem z krajobrazem pustynnym w Małopolsce Zachodniej.

Cele szczegółowe projektu:

1. Czynna ochrona przyrody Pustyni Błędowskiej poprzez eliminację zinwentaryzowanych gatunków roślin inwazyjnych niszczących cenne napiaskowe siedliska przyrodnicze i charakterystyczne dla tego terenu wydmy;

2. Aktywna edukacja ekologiczna przez zabawę i warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem powstałego w ramach projektu ekologicznego placu zabaw, w celu przekazania wiedzy o historii Pustyni, jej bioróżnorodności i konieczności jej ochrony.

Opis projektu, w tym działania projektowe:

Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Wyżyn Śląskiej i Olkuskiej to największy w Europie obszar lotnych piasków (około 33 km²). Jest to unikatowy teren, tak pod względem przyrodniczym, jak i turystycznym, objęty programem ochrony Natura 2000. Na terenie Pustyni Błędowskiej znajduje się ważny dla Europy kompleks dwóch priorytetowych siedlisk przyrodniczych: wydm śródlądowych z murawami napiaskowymi oraz ciepłolubnych śródlądowych muraw napiaskowych, które jednak są niszczone przez zarastającą je roślinność inwazyjną. Bez interwencji w krótkim czasie Pustynia i jej naturalna flora przestaną istnieć, a w ich miejscu powstanie las. Unikatowość i piękno Pustyni przyciąga turystów. Jest ich z roku na rok coraz więcej , co powoduje, że dla kompleksowej ochrony obszaru wymagane jest również uporządkowanie ruchu turystycznego. Dlatego też Gmina Klucze, na której leży znaczna część Pustyni Błędowskiej, podjęła w nin. projekcie działania dla:

- ochrony przyrody Pustyni Błędowskiej i występujących na niej siedlisk przyrodniczych przez inwentaryzację i usunięcie obcych gatunków inwazyjnych z obszaru 300 ha terenów Pustyni. Działanie odbywać się będzie pod nadzorem przyrodniczym, który zapewni prawidłowy przebieg zaplanowanych prac.

Ochrona siedlisk muraw napiaskowych, pozwala na ochronę wszystkich zamieszkujących ww. siedliska roślin, zwierząt oraz grzybów.

- aktywnej edukacji ekologicznej, tworząc ekologiczny pustynny plac zabaw dla dzieci, o charakterze edukacyjnej trasy rekreacyjnej przez całą historię Pustyni i jej przyrodę. Celem jest podniesienie świadomości ekologicznej i historycznej mieszkańców i turystów oraz zachęcenie ich do podejmowania działań na rzecz ochrony bioróżnorodności. Plac zlokalizowany przy słynnej już „Róży Wiatrów” uzupełni jej ofertę.

- zakresem projektu objęto również działania przygotowawcze, promocyjne, nadzory budowlane oraz zarządzanie projektem.

Planowane w projekcie działania służą ochronie bioróżnorodności Pustyni oraz budowaniu, przez zabawę, wiedzy historycznej i ekologicznej u dzieci, młodzieży i osób dorosłych odwiedzających Pustynię Błędowską. Jest to planowa i wieloletnia praca lokalnego samorządu terytorialnego na rzecz ochrony ekosystemu pustynnego, prowadząca do utrzymania tego pięknego i cennego przyrodniczo i turystycznie obszaru i jego ochrony przez bezpowrotnym zniszczeniem.