9. Piknik Rodzinny w Kluczach za nami

9. Piknik Rodzinny w Kluczach. Stoisko pn. Gmina Klucze dba o dobry klimat

6 czerwca 2022

W niedzielne, słoneczne popołudnie 05 czerwca 2022 r. odbył się na Stadionie GLKS Przemsza Klucze 9. Piknik Rodzinny, zorganizowany przez Radę Rodziców i Dyrekcję Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach.  Pogoda zdecydowanie dopisała, co zachęciło mieszkańców gminy do tłumnego wyjścia z domów i wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Na przybyłych gości czekało mnóstwo niespodzianek.

Uczestników pikniku powitała Pani dyrektor SP w Kluczach Marta Dziura w towarzystwie Organizatora Społeczności Gminnej – pana Jarosława Raka, wicedyrektora – pani Anny Konieczniak oraz Przewodniczącej Rady Rodziców – pani Iwony Kulawik. Organizatorzy życzyli wszystkim wspaniałej zabawy i zachęcali do korzystania z przygotowanych atrakcji oraz do wzięcia udziału w zabawie pn. „Kot w worku” (wylosowane z worka numerki, które otrzymywało się na jednym ze stoisk gastronomicznych, uprawniały do nagrody).

Dzieci miały do dyspozycji dmuchane zjeżdżalnie, rakietę kosmiczną, trampolinę, "staw rybny" w postaci pontonu, gdzie mogły spróbować swoich sił w łowieniu na czas. Poza tym Stowarzyszenie „Forum Oświatowe Klucze” zadbało o to, by zabawy odbywały się w duchu sportowym, stąd speedball (piłka tenisowa „na uwięzi”), a także animacje w postaci tańców, gdzie ruch odgrywał główną rolę. Chętnych nie brakowało. Na twarzach dzieci malowały się nie tylko uśmiechy, ale dosłownie – kolorowe maski. Body painting, czyli malowanie twarzy i ciała, cieszył się podczas pikniku bardzo dużym zainteresowaniem.

Ogromne wrażenie robiły pokazy młodych zapaśników z KS „Hardzi” z Jaroszowca, trenowanych przez Wojciecha Wołowicza, którzy zaprezentowali różne techniki i chwyty zapaśnicze, wzbudzając zachwyt publiczności. Na macie obok swoje umiejętności prezentowali zawodnicy z UKS „Samuraj” Klucze, prowadzonego przez trenera Zbigniewa Białego. Dwa odmienne style walki, dwa wspaniałe kluby sportowe zrzeszające  utalentowaną młodzież z gminy Klucze i nie tylko. Było na co popatrzeć!

Wzrok przykuwały także motory, na których dumnie wjechała zaproszona na piknik Wolbromska Grupa Motocyklowa. Jako niespodziankę przywieźli ze sobą automat do popcornu, którym częstowali chętnych. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia wyposażonych, specjalistycznych wozów straży pożarnej oraz policji. Każdy mógł usiąść za kierownicą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na stadionie rozbity był także pomarańczowy namiot PSP, w którym odbywały się symulacje związane z ewakuacją z zadymionego pomieszczenia.  Dzieci miały okazję również same spróbować "ugasić pożar" wzniecony przez bajkowe postacie ze Smerfów. Odbył się także pokaz strażacki, mający na celu zobrazowanie, jakie mogą być skutki gaszenia płonącego oleju wodą. Było to zarówno niezwykle efektowne, jak i niebezpieczne, ponieważ płomienie były ogromne, a na twarzy czuło się żar. Przed takim zachowaniem i reakcją przestrzegał prowadzący pokaz strażak- pan Radosław Murias, będący zarówno pracownikiem PSP, jak i członkiem OSP Klucze.

Piknik rodzinny, to doskonała okazja do promowania zachowań i postaw proekologicznych, a że „Gmina Klucze dba o dobry klimat” i realizuje projekt pod taką też nazwą, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 17 220,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach „Programu priorytetowego – Edukacja ekologiczna”, nie mogło zabraknąć stoiska przy którym dzieci i młodzież mogli wziąć udział w grach, zabawach i quizie ekologicznym, poruszających tematy związane z ochroną środowiska naturalnego. Celem zadania jest podniesie poziomu świadomości ekologicznej i wiedzy z zakresu ochrony środowiska, w tym ochrony powietrza, zasobów wody i co za ty idzie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci ze szkół i przedszkoli na terenie Gminy Klucze. Projekt jest realizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Kluczach, Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Jaroszowcu, Centrum Usług Społecznych w Kluczach oraz Gminnym Zespołem Oświaty.

Piknik rodzinny obfitował w przeróżne atrakcje. Na dzieci i dorosłych czekały gry i zabawy z nagrodami, muzyka, stoiska gastronomiczne, a nawet stragany z zabawkami. Na koniec odbyły się pokazy taneczne w wykonaniu uczniów Szkoły Tańca VENA z Olkusza.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia!

9. Piknik Rodzinny w Kluczach