Data publikacji: 2023-05-24

Ilość wyświetleń: 334

Uczeń SP Jaroszowiec finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego i Literatury


Odsłuchaj

Powrót

Tobiasz Czyż, uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jaroszowcu, został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. By dotrzeć do szczebla ogólnopolskiego, Tobiasz musiał osiągnąć wysokie wyniki w dwóch pierwszych etapach konkursu. Najpierw, uczestnicząc w zawodach szkolnych w październiku, pisał artykuł prasowy w oparciu o przeczytane powieści. Ta praca zrecenzowana przez opiekuna naukowego Tobiasza, p. Iwonę Boruń, trafiła do oceny Komisji Okręgowej. Następnie, w styczniu podczas zawodów okręgowych w Krakowie, uczeń musiał zmierzyć się z rozprawką i testem językowym. Uzyskanie wysokiego wyniku umożliwiło Tobiaszowi zaprezentowanie się w części ustnej, po której z liczbą 75,5 punktów (3. wynik z Małopolski!) znalazł się w gronie finalistów.


Olimpijczycy, którzy uzyskali najwyższe wyniki, a było ich 51 na 185 uczestników z całej Polski, zostali zaproszeni do etapu centralnego w Konstancinie koło Warszawy. To tu nasz uczeń odpowiadał na jeden z tematów związanych z określonymi zjawiskami w literaturze, motywami i wątkami.


Zdobyty przez Tobiasza tytuł finalisty zapewnił mu zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty i uzyskanie „100%” na zaświadczeniu o wynikach egzaminu z j. polskiego. Warto podkreślić, że tytuł ten uprawnia też do pierwszeństwa przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej.


Tekst nadesłany przez SP Jaroszowiec.