Data publikacji: 2024-07-05

Wydarzenie plenerowe "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności - Tobruk 1941. Przystanek Żywej Historii"

Oddział IPN w Krakowie oraz Gmina Klucza we współpracy z wiodącymi grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski ma zaszczyt zaprosić na wydarzenie plenerowe "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności - Tobruk 1941. Przystanek Żywej Historii".

Partnerem wydarzenia jest 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Ochotnicze Straże Pożarowej z terenu Gminy Klucze, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach.

Wydarzenie to nawiązuje do długotrwałej obrony twierdzy "Tobruk", trwającej od 10 kwietnia do 10 grudnia 1941 r. oraz walk toczonych przez Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich w rejonie Gazali, podczas kampanii afrykańskiej II wojny światowej. Obrońcy twierdzy – Brytyjczycy, Hindusi, Australijczycy, Nowozelandczycy oraz Polacy, Czesi i Słowacy przez wiele miesięcy odpierali ataki armii włoskiej i niemieckiej. Obrońcy przeszli do historii jako „Szczury Tobruku”. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie zaprezentuje najciekawsze propozycje edukacyjne i zapozna publiczność z projektem IPN „Szlak Nadziei". Swoje stanowisko zaprezentuje również 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia.

Podczas rekonstrukcji historycznej wystąpi 160 rekonstruktorów odtwarzających formacje polskie, angielskie, australijskie, francuskie, niemieckie i włoskie, walczące w Afryce Północnej oraz na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych w latach 1940–1943. Będą również czołgi oraz inne pojazdy z okresu walk w Tobruku.

Program wydarzenia:

12 lipca (piątek)

17.00 - 20.00 - przybycie pierwszych Grup Rekonstrukcji Historycznej i ustawienie dioram historycznych.

13 lipca (sobota)

10.00-18.00 Dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznej