Data publikacji: 2022-10-04

Plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego w Gminie Kl

Urząd Gminy Klucze przygotował plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu, w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, będzie odbywać się w specjalnych punktach zlokalizowanych w obiektach użyteczności publicznej.

Obecnie na terenie naszego kraju nie występuje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne, dlatego też działania podejmowane przez Urząd Gminy Klucze mają charakter prewencyjny.

Należy pamiętać, że przyjmowanie tabletek jodku potasu na własną rękę w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie radiacyjne, w żaden sposób nie chroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości. Przyjmowanie jodku potasu w sytuacji, gdy nie występuje taka konieczność, jest odradzane przez lekarzy i specjalistów, a także może prowadzić do powikłań w przyszłości. W razie wątpliwości co do stanu swego zdrowia, przed przyjęciem jodku potasu należy zasięgnąć opinii lekarza.

Punkty, w których w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego będzie odbywać się dystrybucja jodku potasu zostaną zlokalizowane w obiektach użyteczności publicznej, gdzie zazwyczaj działają lokale wyborcze. W załączniku znajdują się szczegółowe zasady dystrybucji tabletek z jodkiem potasu oraz adresy punktów dystrybucji preparatu.

W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, Urząd Gminy Klucze będzie informować o konieczności udania się do punktów dystrybucyjnych za pomocą mediów oraz dźwiękowych sygnałów alarmowych emitowanych przez pojazdy jednostek miejskich.

• TABELA DAWEK JODKU POTASU

UWAGA: PRZYJMOWANIE JODKU POTASU POWYŻEJ 60 ROKU ŻYCIA JEST NIEWSKAZANE.
Lp.
Grupa ryzyka
Ilość stabilnego jodu mg.
Liczba podawanych tabletek
1.
Dorośli (do 60 roku życia ) i dzieci powyżej 12 lat, kobiety w ciąży
i karmiące piersią