Data publikacji: 2022-11-22

„Zamigaj z nami” – zakończenie projektu Działaj Lokalnie

Porozumiewanie się stanowi naturalną potrzebę ludzką. Możemy wyrażać nasze myśli słowami, zachowaniem, gestami. Komunikacja, czy to słowna, czy za pomocą znaków języka migowego, wspomaga umiejętności interpersonalne.

Grupa Nieformalna „Limak”, dzięki dofinansowaniu z Działaj Lokalnie, zorganizowała bezpłatne zajęcia z języka migowego dla początkujących. Grupa liczyła 12 beneficjentów, co pozwoliło na indywidualne podejście do każdego kursanta. Zajęcia odbywały się od lipca do października. Prowadzone były przez Panią Edytę Szlachtę-Ćwik - logopedę i surdopedagoga. Podczas zajęć uczestnicy poznali daktylografię, znaki liczebników głównych, podstawowe znaki języka migowego oraz zastosowanie ich w życiu codziennym.

Uczestnicy kursu mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą Głuchą. Dzięki tym spotkaniom kursanci oswoili naturalny lęk przed nieznanym, a także mogli na bieżąco weryfikować, czy są rozumiane i czy rozumieją przyszłego rozmówcę.

Język migowy okazał się dla kursantów nie tylko sposobem na poznanie komunikacji z osobami niesłyszącymi, ale również dobrym ćwiczeniem pamięci, kojarzeniem, jak również myśleniem kreatywnym. Zajęcia pozwoliły na rozbudzenie w uczestnikach wrażliwości i otwartości na osoby niesłyszące.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Zadanie współfinansowane jest przez Gminę Klucze i Gminę Bolesław.

Zajęcia z języka migowego dla początkujących - projekt "Zamigaj z nami"
Książki do nauki języka migowego
Gadżety reklamowe dot. projektu
Gadżety reklamowe dot. projektu "Zamigaj z nami" (kubki)