Data publikacji: 2022-11-28

Zwycięzcy konkursu "Taki był Ignacy..." nagrodzeni!

Niedzielnym, późnym popołudniem, 27 listopada 2022 r. w DK „Hutnik” w Jaroszowcu, odbyło się uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród w gminnym konkursie pn. "Taki był Ignacy..." - jeden dzień z życia Ignacego Łukasiewicza, ogłoszonym w ramach Programu Grantowego: ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA, który powstał z inicjatywy Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem programu jest wspieranie przedsięwzięć związanych z rokiem, poświęconym pamięci niezwykłego człowieka, rewolucjonisty, przedsiębiorcy i społecznika, jakim był Łukasiewicz. Projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem, które umożliwiło ukazanie społecznościom szkolnym i mieszkańcom gminy Klucze wielkich i niezwykłych zasług Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski oraz upamiętniło sylwetkę wybitnego człowieka.

Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, został jednym z dwóch beneficjentów programu w Małopolsce i otrzymał dofinansowanie projektu, dzięki czemu został zorganizowany konkurs, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Klucze, skierowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, działających na terenie gminy Klucze. Ich zadaniem było przygotowanie 15-20 minutowej inscenizacji słowno-muzycznej, realizującej główny temat i zaprezentowanie jej podczas przesłuchań konkursowych, które odbyły się w dniu 22.11.2022 w Domu Kultury „Hutnik” w Jaroszowcu. Nagrodzone inscenizacje będą nagrane i udostępnione online.

Prezentacje konkursowe zostały przygotowane przez: grupę LUMEN z SP Klucze, grupę ŚWIATEŁKA z SP Chechło, MALI ARTYŚCI z SP Bydlin, a także dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Rodakach, Ryczówku, Kwaśniowie i Jaroszowcu.

Podczas rozdania nagród swoje inscenizacje zaprezentowały Szkoły Podstawowe z Chechła i z Klucz, które, jak się później okazało, zdobyły kolejno pierwsze i drugie miejsce. Zaznaczyć przy tym trzeba, iż z relacji organizatorów konkursu wynika, że każda ze szkół wypadła bardzo dobrze, montaże słowno-muzyczne były pomysłowe i w pełni oddawały ideę konkursu, dlatego w nagrodę wszyscy jego uczestnicy wraz z opiekunami pojadą do Bóbrki, gdzie znajduje się kopalnia ropy naftowej, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – otwarta w 1854 roku i nadal działająca. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.

Nagrody laureatom konkursu, wręczył Wójt Gminy Klucze Norbert Bień wraz z gościem specjalnym, kierownikiem gazowni olkuskiej, panem Jakubem Sikorą,  w obecności wicedyrektora GOK Klucze, pani Ramony Czyżykowskiej – Liber, za sprawą której to wydarzenie miało miejsce, jako że to właśnie ona jest autorem wspomnianego wyżej projektu.

Wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie, na czele z laureatami konkursu, serdecznie gratulujemy i życzymy, tak twórczych i nowatorskich pomysłów, a także odwagi w ich realizowaniu, jaką miał Łukasiewicz.

Uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród w gminnym konkursie pn.
Nagrody dla laureatów konkursu pn.
Nagrody dla laureatów konkursu pn. "Taki był Ignacy..."
Uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród w gminnym konkursie pn.
Uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród w gminnym konkursie pn. "Taki był Ignacy..." - inscenizacja odgrywana przez uczniów SP Klucze
Uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród w gminnym konkursie pn.
Uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród w gminnym konkursie pn. "Taki był Ignacy..." - inscenizacja odgrywana przez uczniów SP Chechło