Data publikacji: 2023-03-20

Zawiadomienie dotyczące kontroli opróżniania szamb i osadników

Szanowni Mieszkańcy Gminy Klucze,

zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2022r., poz. 2519 z późn. zm.) oraz Uchwałą Nr LXXIX/474/2023 Rady Gminy Klucze z dnia 1 lutego 2023r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Klucze, właściciele nieruchomości zobowiązani są m. in. do:

1. Wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy przeznaczony do gromadzenia nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

2. Pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w sposób zgodny z w/w przepisami tj.

• regularnego opróżniania zbiorników bezodpływowych przez podmioty do tego uprawnione z częstotliwością nie rzadziej niż jeden raz na 4 miesiące, a w przypadku gdy na terenie nieruchomości zamieszkuje maksymalnie do dwóch osób zbiorniki mogą być opróżniane z częstotliwością nie rzadziej niż jeden raz na 6 miesięcy;

• regularnego opróżniania osadników z osadów ściekowych powstających w przydomowych oczyszczalniach ścieków przez podmioty do tego uprawnione, z częstotliwością wskazaną w instrukcji eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków

3. Dokumentowania korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Klucze, poprzez okazanie dowodów uiszczenia opłaty za takie usługi

Wójt jest natomiast zobowiązany prowadzić kontrolę realizacji tych obowiązków co najmniej raz na dwa lata zgodnie z planem kontroli, określającym wykaz podmiotów podlegających kontroli w okresie kontrolowanym. Oprócz kontroli planowych prowadzone są także kontrole interwencyjne wynikające z bieżących zgłoszeń np. w ramach ekointerwencji.

W związku z powyższym informuję, że upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Klucze będą przeprowadzać kontrole częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb) i osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków przez podmioty posiadające stosowne zezwolenia, a także dowodów uiszczania opłat za te usługi. Kontrole planowe w 2023r. prowadzone będą zgodnie z Planem Kontroli stanowiącym załącznik do Zarządzenia Nr OZK.0050.20.2023 Wójta Gminy Klucze z dnia 20.03.2023r.

Wykaz przedsiębiorców posiadających aktualne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Klucze dostępny jest na stronie gminy www.gmina-klucze.pl w zakładce (Dla Mieszkańców – Gospodarka Odpadami).

Brak udokumentowanego wywozu nieczystości ciekłych lub ich pozbywanie się w sposób niezgodny z przepisami w/w ustawy stanowi wykroczenie i może skutkować nałożeniem grzywny lub skierowaniem sprawy do sądu.

Proszę Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.