Ilość wyświetleń: 1136

Las kluczem do dobrego klimatu!


Odsłuchaj

Powrót
Warsztaty przyrodnicze

7 czerwca 2022

Od maja w przedszkolach działających na terenie naszej gminy odbywają się terenowe warsztaty przyrodnicze pn. „Las kluczem do dobrego klimatu”, dzięki którym dzieci mogą poznać przyrodę od zupełnie innej strony.

Warsztaty są częścią projektu pn. „Gmina Klucze dba o dobry klimat”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach Programu Priorytetowego – Edukacja Ekologiczna. Prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników Fundacji Pracownia Edukacji Żywej.

Jako pierwsze w warsztatach przyrodniczych wzięło udział Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Jaroszowcu, następnie oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rodakach oraz Przedszkole w Bydlinie. Pod okiem Pani Alicji i Agaty dzieci w pobliskich lasach odkrywały nieznane dotąd oblicze przyrody. Przede wszystkim mogły poczuć las wszystkimi zmysłami – wyciszyły się przy kojących dźwiękach natury: śpiewie ptaków i szumie wiatru, dotykały kory różnych gatunków drzew, porostów, ściółki, szyszek i liści. Podczas zajęć dzieci używały lup, pojemników do obserwacji owadów i lornetek oraz uczyły się dostrzegać ślady obecności zwierząt zamieszkujących ich sąsiedztwo. Przeistaczały się w prawdziwych tropicieli leśnych ciekawostek. W taki sposób dowiedziały się m.in. czym są porosty i co mogą nam powiedzieć o otaczającym powietrzu. Dzieci, dzięki tak bliskiemu kontaktowi z naturą, wzmocniły swój układ odpornościowy i poprawiły nastrój. Podczas wędrówki wdychały ożywcze leśne powietrze wypełnione fitoncydami, co dodało im energii na resztę dnia.

Przedszkolaki podczas zajęć rozwijały spostrzegawczość, poprzez zabawę uczyły się bezpiecznego poruszania po lesie oraz ćwiczyły koordynację ruchową. Warsztaty sprzyjały ponadto budowaniu solidarności grupowej i zwiększaniu motywacji do nauki przedmiotów przyrodniczych. Napotkane ślady niszczenia przyrody stanowiły materiał edukacyjny i posłużyły do budowania wśród dzieci postawy proekologicznej. Dzięki uczestnictwie w warsztatach przyrodniczych przedszkolaki mają pozytywne skojarzenia z lasem, co stanowi podstawę do budowania wśród najmłodszych postawy budzącej sprzeciw niszczeniu przyrody. Tym samym jest to najlepszy sposób, żeby zachęcić ich do właściwego zachowania. Dzięki warsztatom przedszkolaki poznały piękno lasu i jego nieocenioną rolę w ekosystemie, dlatego chętnie słuchały, jakie są sposoby, by go ratować przed licznymi zagrożeniami. Wykazywały się pomysłowością wymieniając rzeczy, które mogą zmienić w swoim postępowaniu, żeby pomóc naturze.

Niestety, ze względu na bardzo intensywne opady deszczu, nie wszystkie grupy z przedszkola w Jaroszowcu miały okazję wyjść do lasu. Jednak w takiej sytuacji las przyszedł do nich! Pani Alicja i Agata były przygotowane na taką sytuację i przeniosły warsztaty do przedszkola. Tam, w poszczególnych grupach, prezentowały zebrany wcześniej materiał edukacyjny. Dzieci miały okazję prowadzić obserwacje przyrodnicze i poznać wszystkie „leśne skarby”. Największym zainteresowaniem cieszyło się m.in prawdziwe poroże jelenia.

Oprócz dostarczenia dzieciom ciekawych przeżyć, celem warsztatów „Las kluczem do dobrego klimatu” jest budowanie ich bliskiej relacji z przyrodą, otoczeniem i miejscem zamieszkania, a także uświadomienie tego, co przyrodzie może zagrażać, co w przyszłości ma szansę skutkować większą troską o naszą planetę. W trakcie warsztatów dzieciom są przedstawiane zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, w tym powietrza, zasobów wody, zmian klimatycznych. Z zajęć płynie przekaz mówiący o tym, że wiele zachować i decyzji podejmowanych przez nas w ciągu codziennych czynności ma wpływ na ochronę zasobów wody, ilość wytwarzanych odpadów, zanieczyszczenie powietrza, co oddziaływuje na zmiany klimatyczne. Młodzi uczestnicy warsztatów są zachęcani do zmiany nawyków, poznają proste i skuteczne sposoby na „pomaganie przyrodzie”, są motywowani do przekazywania zdobytej wiedzy członkom swoich rodzin czy znajomym, dzięki czemu każdy z nich staje się „małym bohaterem” walczącym o „dobry klimat”. Poza tym dzieci podczas zajęć zanurzają się w lesie, by poczuć jego „klimat”, chłoną atmosferę lasu, poznają wybrane gatunki drzew, roślin zielnych i zwierząt. Dowiadują się, jaki wpływ na walkę z globalnym ociepleniem ma zachowanie oraz przywrócenie naturalnych lasów. W ciepły dzień dzieci same poczują, że generowany przez zwarte korony drzew chłód chroni organizmy leśne przed ekstremalnymi temperaturami.

Już wkrótce kolejne przedszkola wyruszą na leśne wycieczki!

 

Galeria zdjęć


Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze "Las kluczem do dobrego klimatu" w przedszkolu w Jaroszowcu
Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze "Las kluczem do dobrego klimatu" w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Rodakach
Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze "Las kluczem do dobrego klimatu" w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Rodakach
Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze "Las kluczem do dobrego klimatu" w przedszkolu w Jaroszowcu
Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze "Las kluczem do dobrego klimatu" w przedszkolu w Jaroszowcu
Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze "Las kluczem do dobrego klimatu" w przedszkolu w Jaroszowcu
Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze "Las kluczem do dobrego klimatu" w przedszkolu w Bydlinie