Uczniowie z Gminy Klucze na warsztatach we Wrocławiu

Projekt z zakresu edukacji ekologicznej realizowany w Gminie Klucze stworzył możliwość naszym uczniom udziału w wyjazdowych warsztatach prowadzonych we Wrocławiu.

Zadanie pn. „Program aktywnej edukacji i aktywizacji ekologicznej dzieci w wieku szkolnym z terenu Gminy Klucze” otrzymało dofinansowanie w kwocie 33 483,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach „Programu priorytetowego – Edukacja ekologiczna”. Celem zadania jest podniesienie świadomości ekologicznej i upowszechnienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, a także aktywizacja ekologiczna dzieci w wieku szkolnym z terenu Gminy Klucze. Projekt porusza przede wszystkim zagadnienia związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu, ochroną zasobów wody i bioróżnorodności.

Jednym z działań wymienionej inicjatywy był przeprowadzony w maju konkurs wiedzy przyrodniczo-ekologicznej dla dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Klucze, w trakcie którego wyłoniono 32 laureatów wykazujących się szczególną wiedzą, jak i własnym wkładem oraz zaangażowaniem w działania na rzecz szeroko rozumianej ochrony środowiska. Wyróżnieni uczniowie zostali zaproszeni do udziału w dwudniowych wyjazdowych edukacyjnych warsztatach ekologicznych we Wrocławiu, które będą stanowić dla nich formę wsparcia i rozwoju. Informacje i umiejętności zdobyte w trakcie zajęć wyjazdowych stały się uzupełnieniem i rozwinięciem kompetencji uczestników projektu, którzy przez to jeszcze lepiej zrozumieli chociażby zagadnienia związane z ochroną zasobów wody. Miejsce warsztatów – Wrocław, zostało wybrane w oparciu o wysoką jakość i innowacyjność oferty ośrodków i miejsc edukacyjnych tam się znajdujących. Podczas warsztatów uczestnicy wzięli udział w zajęciach prowadzonych: we wrocławskim ogrodzie zoologicznym i Afrykarium, w Ogrodzie Japońskim oraz w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „Cykl hydrologiczny”. Nasi laureaci zostali również oprowadzeni po Wrocławiu przez Panią przewodnik, która zwróciła szczególną uwagę na wdrażane w mieście rozwiązania, technologie i innowacje pozwalające mieszkańcom na ochnę surowców naturalnych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w trakcie codziennych czynności i korzystania z infrastruktury dolnośląskiej metropolii (poniżej fotorelacja z warsztatów).

O następnych działaniach projektowych poinformujemy niebawem.