Projekt „Kluczewski Senior 50+” zostanie poddany głosowaniu w ramach BO WM

Logo Stowarzyszenia Babiniec

Projekt „Kluczewski Senior 50+”, którego autorem jest Stowarzyszenie „Babiniec”, przeszedł wstępną ocenę i został zakwalifikowany do głosowania w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, które odbędzie się prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca br.

Już teraz zachęcamy Państwa do śledzenia strony WM i oddania głosu na wspomniany projekt, skierowany do osób dorosłych, seniorów, osób starszych i niepełnosprawnych, które w momencie realizacji zadania ukończyły 50 rok życia, a także do lokalnej społeczności, zainteresowanej działaniami w gminach ościennych.

Projekt ma na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców powiatu olkuskiego w sferze działań obywatelskich poprzez łączenie rozmaitych aktywności ze zdobywaniem wiedzy. Wszystko to z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, jak biblioteka, czy siłownie pod chmurką. Realizacja zadania przewidziana jest na 2024 r. i ma obejmować 5 bloków tematycznych:

I. Promocja i rekrutacja.

II. Utworzenie Senioralnego Klubu Wolontariatu - wyjazdy studyjne warsztaty/szkolenia.

III. Aktywność społeczna:

a) kawiarenka senioralna - cykliczne spotkania,

b) działania aktywizacyjno-integracyjne (warsztaty, spotkania, zajęcia), obejmujące tematykę związaną z :

- wykorzystaniem naturalnych składników do tworzenia środków czystości i kosmetyków,

- farmaceutykami – sposobami ich przyjmowania z „umiarem i rozsądkiem”,

- prawem: pomoc i porady prawne,

- technikami ćwiczenia pamięci – trening pamięci: mnemotechnika,

- bezpieczeństwem seniorów,

- dietą i zdrowym odżywianiem,

- tworzeniem rękodzieła,

- ratownictwem medycznym - pierwsza pomoc przedlekarska,

- rekreacją, ruchem i aktywnym stylem życia (aqua aerobik na basenie, zajęcia gimnastyczne i ruchowe z rehabilitantem na sali gimnastycznej, ćwiczenia na siłowni pod chmurką)

IV. Aktywność turystyczni – rekreacyjna:

a) wycieczki:

- rowerowa - Szlakiem Przylaszczkowym

- piesza -Nocny Rajd po Pustyni Błędowskiej z pochodniami pn. POZNAJ, ZOBACZ

b) wyjazdy edukacyjno-szkoleniowo-studyjne w ramach współpracy z organizacjami tj.

wolontariusz - senior w ramach Senioralnego Klubu wolontariuszy

V. Podsumowanie zadania publicznego.

Zachęcamy wszystkich Państwa do oddania głosu na ten projekt. Głosowanie mieszkańców zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2023 r. Zwycięską listę zadań Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosi do 29 września 2023 roku. Realizacja pomysłów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku.